Antra Beķere, ārsts –alergologs, pulmonologs
Pavasaris ir gadalaiks, kad bieži vien saslimstam ar iesnām. Tās var izraisīt gan vīrusi, gan arī alergēni. Agrā pavasarī – reizēm jau marta vidū - sāk ziedēt lazda un alksnis. Šogad alksnis sāka ziedēt jau janvārī. Pacienti reizēm domā, ka ir saaukstējušies, bet īstenībā tā ir reakcija uz ziedputekšņiem. Aizdomas par ziedputekšņu izraisītām alerģijām varētu pastiprināt arī fakts, ja saaukstēšanās katru gadu notiek vienā laikā. Sezonālās alerģiskās iesnas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.Iesnas iedalās divās grupās -alerģiskas un nealerģiskas. Ir ļoti būtiski noteikt precīzu iesnu iemeslu, lai nevajadzīgi nelietotu antihistamīa līdzekļus.
Šogad vairāk uzmanības tiek pievērsts COVID-19 pandēmijai. Tomēr arī citas hroniskas slimības ir tikpat aktuālas. Tikai tagad vienmēr jāapsver situācija kad pacientam ar alerģijas simptomiem var būt arī vīrusa izraisīti elpceļu simptomi un var būt arī otrādi. Ļoti jāuzmanās, lai nepalaistu garām koronavīrusa izraisītās elpceļu slimības.
Latvijā ir trīs ziedēšanas periodi - lapu koku ziedēšanas periods, siena zāļu un nezāļu ziedēšanas periods. Visu ziedputekšņu ziedēšanas kopējais periods ilgst aptuveni no marta līdz septembrim. Alerģijas izpausmes ietekmē gan klimatiskie apstākļi, gan arī gaisa piesārņojums. Pilsētās dzīvojošiem cilvēkiem alerģiskās problēmas novēro biežāk.
Biežākie polinozes simptomi ir alerģisks konjunktivīts (acu iekaisums) un rinīts (iesnas), taču smagākos gadījumos novēro arī bronhiālas astmas lēkmes un ziedputekšņu izraisītu nātreni (ādas izsitumus). Retos gadījumos ir arī paaugstināta temperatūra, kas sarežģī diagnostiku, jo alerģija tiek sajaukta ar saaukstēšanos. Ziedputekšņu alerģiju gadījumā simptomi izteiktāki būs uzturoties ārpus telpām.
Vīrusu infekcijas izrraisītu elpceļu saslimšanas gadījumā tomēr ir paaugstināta temperatūra. Ja ziedputekšņu alergījas gadījumā simptomi ir ilgstoši, reizēm pat mēnešiem, tad vīrusu infekcijas ilgst īsāku laiku. Ziedputekšņu alerģijas laikā simptomi izteiktāki ir ārpus telpām, vīrusu infekcijas gadījumā simptomi nemainās, reizēm pat ārpus telpām elpot ir vieglāk.
Alerģijas diagnostika nav sarežģīta – tie ir ādas testi ar alergēniem (rezultāts - 20 minūšu laikā), kā arī asins analīzes, nosakot antivielas.
Profilakse
Ārstēšanā liela nozīme ir profilaksei - kontakta ar alergēnu nepieļaušanai:
- jāseko informācijai par ziedputekšņu koncentrāciju gaisā (PASYFO aplikācija)
- ziedputekšņu koncentrācija augstāka ir no rīta, tāpēc sporta aktivitātes un pastaigas izvēlēties pēcpusdienā un vakarā
- veļas žāvēšana tikai iekštelpās.
- ejot ārā, ieteicams valkāt saulesbrilles, kas kaut nedaudz aizkavē ziedputekšņu iekļūšanu acīs.
- vēdinot telpas, svarīgi nepieļaut caurvēju, kas veicina ziedputekšņu iekļūšanu telpās.
- ja mājās ir dzīvnieki, tad pēc āra pastaigas vēlams iztīrīt viņu kažokus, jo ziedputekšņi var pielipt dzīvnieka spalvām.
- lai ziedēšanas laikā pasaudzētu deguna gļotādu, ieteicams to mitrināt ar aptiekās nopērkamo jūras sālsūdens aerosolu vai lietot deguna sprejus ar gļotādu aizsargājošām īpašībām
- ieteicams izmantot speciālus sietus logu aizklāšanai, kas pasargā no ziedputekšņiem.
Tomēr ar profilaksi bieži vien nepietiek, tāpēc ir jālieto speciālista nozīmēti medikamenti. Vizīti pie ārsta nedrīkst atlikt – viņš nozīmē medikamentozo ārstēšanu, izvērtējot slimības simptomus un norises smagumu. Visbiežāk tiek izmantoti jaunākie antihistamīna līdzekļi bez miega efekta un lokāli lietojamie kortikosteroīdi.
Gribu atgādināt , ka asinsvadu sašaurinošos līdzekļus (dekongestantus), kas labi mazina deguna simptomus, nevajadzētu lietot ilgāk par 5-7 dienām. Jo var izraisīt izteiktas izmaiņas gļotādā, radot arī pieradumu, kad rezultātā ir grūti vispār pārtraukt tos lietot.
Ja simptomi ir smagi un terapija nepalīdz iesakām izmantot alergēnspecifisko imūnterapiju.Tā ir vienīgā ārstēšanas metode ,kas varētu izmainīt slimības norises gaitu. Tā ir etioloģiskā ārstēšana kad, injicējot vai perorāli ievadot pieaugošās devās alergēnu, tiek izmainīta organisma imūnā atbilde uz alergēnu. Imūnterapija gan jāsāk ir vairākus mēnešus pirms ziedēšanas perioda un kurss ir 3 gadu garumā. Piemēram , ja alerģija uz koku ziedputekšņiem imūnterapija jāsāk jau decembrī.