Covid 19  

Dr. med. Viesturs Šiliņš - pulmonologs

Respratorie (elpceļu) vīrusi sabiedrībai pazīstami sen. Tie ir rinovīrusi, adenovīrusi, respiratorais sincitiālais vīrus, gripa, korona vīruss.

Vīrusi, tāpat kā sabiedrība, visu laiku attīstās, kļūst izturīgāki  pret dažādām vielām, ārstēšanas metodēm.

Šobrīd zināmākās profilases metodes ir organisma rezistences spēju paaugstināšana, izvairīšanās no kontaktiem ar slimu pacientu un regulāra vīrusu “iekļuves vārtu” (deguns, mute) higiēna.

Profilakse

         1.   Ievērojiet distanci ar sarunu biedru - sabiedriskā vietā, darbā.

         2.   Nodrošiniet brīvu elpošanu caur degunu, paskalojiet deguna ejas ar vieglu hipertonisko sāls  šķīdumu, jūras ūdeni (aerosoli aptiekā).

        3.   Āra apstākļos var lietot rinogelu (aptiekā).

        4.   Mutes dobumu 2 reizes dienā skalojiet  ar dezinficējošiem šķīdumiem (piem. listerins).

      5.   Obligāti 2 reizes dienā mazgājiet zobu. (vīrusi ‘mīl’ ēdiena atliekas). Šī rekomendācija  īpaši nozīmīga cilvēkiem ar zobu protēzēm.

      6.   Turiet siltu kaklu (šalle).

      7.   Organizējiet ikdienas pastaigas svaigā gaisā.

      8.   Izvairieties no emocionalas pārslodzes, spriedzes situacijām.

      9.   Lietojiet sejas maskas, kā to nosaka valdības noteikumi un  atceraties par to atbildīgu utilizāciju.

    10.   Epidēmijas vai pandēmijas laikā nesāciet ekstrēmas norūdīšanās metodes.

 

Dažādu respiratoro vīrusu izraisītie slimības simptomi ir līdzīgi visiem pacientiem, bet korona vīrusu izraisīta saslimšana var būtiski atšķirties pēc slimības smaguma.

Raksturīgākie simptomi: nespēks, nogurums, galvas un ķermeņa sāpes, temperatūra, svīšana, klepus, elpas trūkums u.c.

smagākā komplikācija, ko radioloģiski var diagnosticēt, ir vīrusu pneimonija, kas agrāk biežāk tika novērota gripas pacientiem, pašreiz arī COVID 19 pacientiem.

Daļēji kā profilakses un ārstēšanas metode ir specifiska vakcinācija, kura pašreiz COVID 19 gadījumā nav pieejama.

 

 

  Antra Beķere, ārsts –alergologs, pulmonologs

Pavasaris ir gadalaiks, kad bieži vien saslimstam ar iesnām. Tās var izraisīt gan vīrusi, gan arī alergēni. Agrā pavasarī – reizēm jau marta vidū - sāk ziedēt lazda un alksnis. Šogad alksnis sāka ziedēt jau janvārī. Pacienti reizēm domā, ka ir saaukstējušies, bet īstenībā tā ir reakcija uz ziedputekšņiem. Aizdomas par ziedputekšņu izraisītām alerģijām varētu pastiprināt arī fakts, ja saaukstēšanās katru gadu notiek vienā laikā. Sezonālās alerģiskās iesnas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.Iesnas iedalās divās grupās -alerģiskas un nealerģiskas. Ir ļoti būtiski noteikt precīzu iesnu iemeslu, lai nevajadzīgi nelietotu antihistamīa līdzekļus.

Šogad vairāk uzmanības tiek pievērsts COVID-19 pandēmijai. Tomēr arī citas hroniskas slimības ir tikpat aktuālas. Tikai tagad vienmēr jāapsver situācija kad pacientam ar alerģijas simptomiem var būt arī vīrusa izraisīti elpceļu simptomi un var būt arī otrādi.  Ļoti jāuzmanās, lai nepalaistu garām koronavīrusa izraisītās elpceļu slimības.

Latvijā ir trīs ziedēšanas periodi - lapu koku ziedēšanas periods, siena zāļu un nezāļu ziedēšanas periods. Visu ziedputekšņu ziedēšanas kopējais periods ilgst aptuveni no marta līdz septembrim. Alerģijas izpausmes ietekmē gan klimatiskie apstākļi, gan arī gaisa piesārņojums. Pilsētās dzīvojošiem cilvēkiem alerģiskās problēmas novēro biežāk.

Biežākie polinozes simptomi ir alerģisks konjunktivīts (acu iekaisums) un rinīts (iesnas), taču smagākos gadījumos novēro arī bronhiālas astmas lēkmes un ziedputekšņu izraisītu nātreni (ādas izsitumus). Retos gadījumos ir arī paaugstināta temperatūra, kas sarežģī diagnostiku, jo alerģija tiek sajaukta ar saaukstēšanos. Ziedputekšņu alerģiju gadījumā simptomi izteiktāki būs uzturoties ārpus telpām.

 

Vīrusu infekcijas izrraisītu elpceļu saslimšanas gadījumā tomēr ir paaugstināta temperatūra. Ja ziedputekšņu alergījas gadījumā simptomi ir ilgstoši, reizēm pat mēnešiem, tad vīrusu infekcijas ilgst īsāku laiku. Ziedputekšņu alerģijas laikā simptomi izteiktāki ir ārpus telpām, vīrusu infekcijas gadījumā simptomi nemainās, reizēm pat ārpus telpām elpot ir vieglāk.

Galvenā kļūda, ko pieļauj strādājošie cilvēki (protams, izņēmums ir gadījumi, kad slimība sākas strauji un uzreiz ‘nogāž no kājām’), ir tā, ka, pat sajūtot slimības tuvošanos, viņi nenovērtē situācijas nopietnību un turpina būt aktīvi. Bet diemžēl slimības inkubācijas periods jau ir sācies, un šie cilvēki ir infekciozi, tāpēc bīstami citiem. Tieši tāpēc gripas epidēmija atkārtojas gadu no gada – slimie cilvēki nav atbildīgi un laikus sevi neizolē no sabiedrības, tādējādi novēloti uzsākot savu ārstēšanos un pakļaujot saslimšanas riskam citus.

Mitrs, vējains un auksts gadalaiks – rudens un ziema - ir brīdis, kad elpceļu vīrusu saslimšanas izpaužas visbiežāk. Respiratoro infekciju visbiežākais ir cēlonis vīrusi – tieši tāpēc 90% no akūtām respiratorām infekcijām (ARI) ir respiratoro vīrusu infekcijas (ARVI). Kopumā ir vairāk nekā 200 dažādu vīrusu, kas ierosina elpceļu sistēmas saslimšanas – proti, paragripas, respiratori-sinticiālie, rino un koronavīrusi, adenovīrusi u.c. Aizvien vairāk ir pierādījumu arī tam, ka respiratorie vīrusi ir viens no galvenajiem iemesliem, kas veicina hronisku elpceļu slimību – astmas, hroniskas obstruktīvas elpceļu slimības - akūtus un nopietnus paasinājumus. Kā skaidrojums šai sakarībai tiek minēts fakts, ka šo hronisko slimību rezultātā cilvēka imūnās sistēmas atbilde uz vīrusu infekciju nedarbojas jeb ir ‘izjaukta’.

Ir radīta pasaulē pirmā mobilā aplikācija astmas slimniekiem latviešu valodā "Uzelpo". Aplikācija ir ne tikai viegli lietojams un efektīvs rīks slimības kontrolei un pacientu veselības uzlabošanai, bet tajā pirmo reizi pasaulē izmantoti spēļošanas elements. Aplikācijai ir divas pamatfunkcijas - atgādinošā un izglītojošā. Kad aplikācijā ievadīts medikamentu veids, lietošanas daudzums un laiks, tā izstrādā personalizētu ārstēšanas plānu. Atbilstoši tam pacients norādītājos laikos saņem atgādinājumus par zāļu lietošanu un atzīmē paveikto aplikācijā. Informācija par zāļu lietošanu tiek uzkrāta un ir ērti pārskatāma mēneša, ceturkšņa vai gada griezumā. Vienlaikus šī informācija kalpo par pamatu ārsta vizīšu plānošanai. Mobilajā aplikācijā atrodamas arī saites uz izglītojošiem un apmācību resursiem speciāli astmas slimniekiem, piemēram, par to, kā pareizi lietot inhalatoru. Par aplikāciju iespējams uzzināt vairāk Facebook lapā uzelpo.lv, kā arī interneta mājas lapā www.uzelpo.lv